Bojli akadémia 2 : Orsók

Ha átvágtuk magunkat a botok sűrűjén és megtaláltuk a számunkra megfelelő pálcát, akkor nincs más hátra, mint a kirakós következő darabja: az orsó. Akár a botoknál itt is rengeteg gyártó termékeivel találkozhatunk különböző paraméterekkel, árfekvéssel. Nézzük meg, mik is azok a tulajdoságok, amiket figyelembe kell venni egy orsó választásakor.
Bojlis orsókról általában
Rendszerint a 60-as méretnél nagyobb darabokat soroljuk ide, amik nagy zsinorkapacitással rendelkeznek. Az ebbe a kategóriába tartozó orsók általában 400-750-grammosak, amik eleinte nehéznek tűnnek, főleg ha még a bot súlyát is belevesszük, de ez ne rémisszen meg senkit sem, mivel szinte csak bedobásnál, behordásnál és fárasztásnál lesz a kezünkben. Ezekre jellemző a magas, széles dob és bőven fér rájuk zsinór. Válaszhatunk műanyag, fém és magnéziumházas fajtákból. Ezt vegyük figyelembe döntésünkor, mivel a műanyag repedhet, a fém tartós és a magnéziumháznak szerintem csak a versenyhorgászatban van létjogosultsága. A fő szempont, az a fékrendszer; nyeletőfékes, elsőfékes vagy gyorsfékes legyen az orsónk. Persze a zsinórkapacitás sem utolsó szempont, mivel ezekre 300-1200 métert csévélhetünk.
Elsőfékes orsók
Általában ezek a könnyebb fajták. Zsinórkapacitásuk általánosnak mondható a kategóriában. Nagy dobbal rendelkeznek. A fékhatást a dob tetején elhelyezett fékcsillaggal állíthatjuk. Hátrányuk, hogy egy húzós kapás esetében, ráfogva a dobra relatív sokat kell tekernünk, hogy optimális fékerőt tudjunk elérni.

Gyorsfékes orsók
Ezekeknek a praktikuma, hogy az orsó fékútja lerövidült, akár egy fél tekerés is elég lehet a nyitott féktől a teljesen zártig, ami egy nagyszerű tulajdonság. Gondoljunk csak bele, hogy egy húzós kapásnál a bot megemelése után csak ráfogunk a botra, miközben a mutatóujjunkal egy picit forgatva máris betudjuk állítani a megfelelő fékhatást. Ezek előnye a könnyebb súly és a kisebb helyigény.

Nyeletőfékes orsók
Az ilyen tipúsok ugyanúgy elsőfékkel rendelkeznek, de van még egy másodfékrendszer, amit egy billenőkarral tudunk aktiválni. Előnye, hogy ha ezt bekapcsoljuk beállítástól függően szabadon tud futni a zsinór és egyetlen tekeréssel máris a hagyományos első fék fog dolgozni. Ez a kényelmi funkció többnapos horgászatok során nagy segítség. Itt fontos megjegyezni, hogy a nyeletőféket sose állítsuk a leglazábbra, mivel egy erőteljes kapásnál könnyen túlpöröghet a dob és a halfogás élményét egy nagy gubanc fogja tönkretenni.

Milyet vegyek?
Mindenképpen neves gyártók termékei közül válogassunk, méghozzá a közép kategóriából, kivéve ha versenyezni szeretnénk, mivel ebben az esetben lehetnek speciális kritériumok. Az elsőfékest nem ajánlanám, inkább a gyors és a nyeletőfékes társai közül nézegessünk. Gondolkodjunk el az orsó méretén is. Tegyük föl magunknak a kérdést, hogy milyen víztípusokra járunk horgászni és ott mik a követelmények. Kell-e nekünk dobonként 600-900 méter zsinór? Feleslegesen ne vegyünk nagy orsót. Az én tapasztalataim alapján bőven elég 400 méter, akár a Balatonon is, ahol ha a viharjelzés megengedi, úgyis csónakkal rámegyünk a megakasztott halra. Személyszerint egy 80-as méret optimális lehet minden helyzetre, de mindenképpen nézzünk meg, hogy melyik vastagságból, mennyi zsinór fér rá. Én Okuma 8k orsót használok nagy megelégedetséggel, ezt bátran ajánlom. Az ára 22-30 000 forint körül mozog és sosem hagyott cserben.